Contests: Thirteenth Annual Zoetrope Screenplay Contest

Grand Prize Winner

"48 Hour Fire"
by Hennah Sekandary (Irvine, CA)

Finalists

"A Hopeless Sprint"
by Brandon Constantine (Teaneck, NJ)
"Ballerina Girl"
by Evan Cooper (Los Angeles, CA)
"Leave"
by Ashley Quach (Alhambra, Ca)
"Low Tie"
by Brynach Day (LA, Ca)
"Loyal Americans"
by margaret Dane (East Sheen, Lo)
"Memorial"
by John Andrew Whitcher (Toronto, ON)
"My Father's Secret Funeral (In The Castro)"
by Jason Romaine (Los Angeles, CA)
"The Bow and The Arrow"
by Owen Nicholls (Norwich)
"The United States vs. John Arthur Johnson"
by Ougie Pak (new york, ny)
"While You're in Church"
by Nemanja Karadzic (Toronto, ON)

Semi-Finalists

""Little Girl Found""
by Julian Awoonor Renner (New Rochelle, NY)
"American Outlaws"
by Katherine Griffin (Playa Vista, CA)
"An Honorable Profession"
by Andrew David Irvine (Kelowna, BC)
"Angel"
by Stephanie Han (Morganville, NJ)
"Cold Abandon"
by Matthew Gerard OConnell (Los Angeles, CA)
"Dance of the Blessed Spirits"
by Matt Pacini (Roseville, CA)
"Fireflies"
by Amanda Elaine Keener (Oak Island, NC)
"Hollywood Love"
by Naweed Malik (Ajax, ON)
"Hunting Grace"
by Robert Eric Randall (Round Rock, TX)
"Jacob's Ocean"
by Jan Evans (Altadena, CA)
"Loudmouth"
by Anayat Fakhraie (Los Angeles, CA)
"Marcel"
by David Elliot Soll (Brooklyn, NY)
"Mark of the Apprentice"
by Nancy Zafris (Columbus, OH)
"Nostalgiac"
by Orlando Manuel Callegari (Glen Ridge, NJ)
"Play With Me"
by Brandon Jeffrey Hutchinson (Duarte, CA)
"Rag Doll"
by John Kestner (Peoria, AZ)
"Santa Boy"
by Gary Geyer (Laguna Niguel, CA)
"Solipsism"
by Hasmik Ekimyan (North Hollywood, CA)
"Thank You Clifford Irving"
by Christian Cote (TORONTO, On)
"That Boy in the Wheelchair"
by Scott R Parker (Chicago, IL)
"The Fire Bug"
by Adrian Diamond (Stevenson Ranch, CA)
"The Interrogator"
by J.C. Carleson (Redding, CA)
"The Offended Ancestor"
by Daniel Steven Duvall (Westlake, OH)
"The Sad Triumph Of Caroline Norton"
by KT Parker (Poole)
"Thursday, After School"
by Tom Radovich (Monroe Center, IL)

Quarter-Finalists

"A Gentleman of Good Hope"
by Christina Hulen (Los Angeles, CA)
"A House Divided"
by Robin Xavier Kirkpatrick (Los Angeles, CA)
"A Step From Utopia"
by Jason Shomer (Glendale , CA)
"Aliens Anonymous"
by charlie hunter (paradise valley, az)
"American Breakdown"
by Paul Schattel (Asheville, NC)
"Ardent"
by Joseph Ramunni (Easton, PA)
"Bruno Del Bosque"
by Hernan Jimenez (New York City, NY)
"CABBIES"
by paul d cunningham (Block island, RI)
"Coincoin"
by Charles James Richardson (Natchitoches, La)
"Cuda"
by Jeff Thomas (Richmond, VA)
"Darktown Blues"
by Ruth Knafo Setton (Allentown, PA)
"David Boder"
by Jason Ruscio (Los Angeles, CA)
"DEAD GIRL'S SONG"
by Howard Slater (San Anselmo, CA)
"Dirty Back Road"
by Matt Clemons (New York, NY)
"Dreaming in Croatian"
by Kim Zaninovich (Richmond, VA)
"Dromenon"
by Paul Alexander Julian (Carrboro, NC)
"Duke"
by Thivanka Rukshan Perera (Cupertino, CA)
"FLIPSIDE"
by Stephen Leach (Dublin)
"Fortress of Ephemera"
by Eric Phillips Christopherson (Wooster, OH)
"Get Me This William Shakespeare"
by Pearse Lehane (Edenbridge)
"Girls In Ice House"
by Linda Barbara Morganstein (Saint Paul, MN)
"Goodman"
by Missak Artinian (Glendale, CA)
"Hell 'N' High Water"
by Zack Harding (Metairie, LA)
"Like a Motherless Child"
by Jesse Soursourian (Brooklyn, NY)
"Lock Eyes"
by Bodine Boling (Brooklyn, NY)
"Love Thy Father"
by Jessie Isabel Villa (Chula Vista, CA)
"LUCKY 13"
by Denise Elaine Meyers (Mars Hill, NC)
"Markarian 502"
by Harry Tyler Kleinman (Biloxi, MS)
"MERCY"
by Carrie A Wachob (seattle, wa)
"Out Of Focus"
by Selina Maldonado (AUSTIN, TX)
"PATRIOT TRAITOR"
by Robert (George) Austin Rossi (Signal Hill, CA)
"Red Runners"
by Tracey Leanne Bradley (Strafford, MO)
"Redland"
by Rudy Roopchan (Morrisville, PA)
"RESURRECTION"
by johnny jerome Postell (Plantation, Fl)
"Second Chance"
by James Hancock (Basingstoke)
"Selah"
by Dylan James Wright (Los Angeles, CA)
"She Bop"
by Nile Seguin (Toronto, ON)
"Six by Six"
by Douglas James Lynch (Lancaster, OH)
"SYNTHIA"
by Matthew Minson (Spring, TX)
"TEMPLE"
by Ernestina Juarez (Austin, TX)
"The Adventures of the Velvet Cat"
by Bob Canning (Petaluma, CA)
"The Beauty Thief "
by Derek Cameron Liakos (Los Angeles, CA)
"The Body Man"
by Chloe Vaughan Sabbs (South Hadley, Ma)
"The BOY on the BUS"
by Matia Anne Karrell (Los Angeles, ca)
"The Brew Angels"
by Peter B. Barton (New York, NY)
"The Deserter's Trail"
by Jeremy Alexander Rafuse (Winnipeg, MB)
"THE FLIGHT OF THE WASP"
by Andrea Brusa (Milan, -)
"The Life of Kiyoshi Tanimoto"
by Zack Sigel (Brooklyn, NY)
"THE LOGOPHILE"
by Joseph Vincent Musso (Birmingham, AL)
"The Meeting Trees"
by Kristen Jane Tsetsi (Manchester, CT)
"The Seventh Rule"
by Zackary Drakeson Hill (Hamilton, OH)
"The Suicidal Bride"
by Miguel Angel Martinez (Calgary, AB)
"THE TEMPTATIONS OF SAINT ANTHONY THE GREAT"
by Alexandru Stanescu (Bucharest)
"The War of the Redwoods"
by Kevin Collins (San Francisco, Ca)
"Tokyo Calling "
by Antonio Leonel Salinas (Jacksonville , FL)
"Under the Shade of Kites"
by Ja'far 'Abd al-Hamid (London)
"Vampira"
by Kendell Courtney Klein (Toluca Lake, Ca)
"WISE RIVER"
by John Curtis Moran (SAN FRANCISCO, CA)
"Wolfram's Folly"
by Tyson Breuer (Grand Bend, ON)

THE FAMILY COPPOLA HOMEPAGE